Vi tilbyder undervisning til børn på flugt

Publiceret 13 dec 2018

I december går medarbejdere og Knowit sammen om at indsamle penge for at give børn på flugt chancen for at gå i skole og få en bedre fremtid. Julegaven er øremærket til UNHCR's projekt Educate a Child.

Der findes 4 millioner flygtningebørn og unge over hele verden, som ikke har adgang til uddannelse. Hos Knowit mener vi, at dette er uacceptabelt.

Derfor har vi besluttet at skænke en julegave, der giver flygtningebørn mulighed for at lære at læse og skrive i stedet for at give traditionelle gaver til vores medarbejdere.

Skolen giver mere end viden

Bidraget går til FN's Flygtningeorganisation UNHCR og deres dedikerede projekt Educate a Child. Initiativet giver hundredtusindvis af børn og unge i 12 lande mulighed for at gå i skole. Projektet er helt i tråd med Knowits vision om et langsigtet bæredygtigt og medmenneskeligt samfund.

– Knowit organiserer en julekampagne, hvor vi som selskab tilpasser medarbejdernes gaver til UNHCR's arbejde for børn på flugt. Skolegang er ikke kun nøglen til en bedre fremtid, det er livsvigtig for børnene. At gå i skole hver dag hjælper dem med at få struktur i en kaotisk hverdag og er et redskab til at overleve, siger Per Wallentin, adm. dir. og koncernchef for Knowit.

UNHCR_Per Wallentin_1200x627_NOV2018.jpg

Per Wallentin, adm. dir. og koncernchef for Knowit

300 kroner er nok til en skolepakke

Julekampagnen giver alle medarbejdere mulighed for at give et valgfrit beløb til et fælles kampagnewebsted indtil juleaften. Knowit matcher som selskab derefter gaven med det samme beløb. Målsætningen er at indsamle 500.000 kroner.

– Vi håber, at så mange som muligt af vores 2.000 ansatte ønsker at tage del i indsamlingen, siger Per Wallentin.

For eksempel rækker 300 kroner til et skrivebord, en stol og et års forbrug af skolebøger og skriveredskaber til et barn på flugt.

– Hvis det lykkes os at nå vores mål, kan helt op til 1.700 børn gå i skole. Hvor ville det være en fin julegave! Siger Per.

Venskabsvirksomhed til UNHCR

I hele 2019 fortsætter vi som venskabsvirksomhed til UNHCR for løbende at bidrage til det vigtige arbejde for børn og familier på flugt.

De foregående år har vi indsamlet bidrag til UNHCR's projekter til blandt andet innovative flygtningehjem i Irak og familier på flugt fra Aleppo.

Til toppen