EVENT
Knowit Talks: Kunderejser og personalisering i finanssektoren – fra strategi til eksekvering
Hvordan omsætter man strategiske ambitioner til konkrete handlinger, når det gælder personalisering og kundeoplevelser i den finansielle sektor?

Kom godt i gang og skab en sammenhængende kunderejse
Det kan være en udfordring at komme godt i gang og skabe en sammenhængende kunderejse. Mange ved ikke, hvor de skal starte, når ambitionerne skal omsættes fra strategi og PowerPoint til konkrete initiativer og eksekvering.
I denne Talk sætter vi fokus på, hvordan du kan tage de første skridt, prioritere initiativer og omsætte strategi til handling – med konkrete råd og erfaringer fra den finansielle sektor.
I en tid præget af regulering, digital disruption og stigende konkurrence – ikke mindst fra nye, agile aktører – er det ikke længere nok at optimere produkter og processer. Oplevelsen er blevet det afgørende konkurrenceparameter.
Men hvordan skaber man sammenhæng mellem strategi, data og kunderejser i en virkelighed fyldt med komplekse systemer, silotænkning og compliance?
På dette arrangement deler Arbejdernes Landsbank deres erfaringer med digital modenhed, marketing automation og rejsen mod mere datadrevet personalisering – i en sektor, hvor netop kompleksitet og regulering ofte sætter rammerne. Sammen dykker vi ned i, hvordan strategiske ambitioner kan omsættes til konkrete, værdiskabende initiativer, der gør en reel forskel for både banken og kunderne.
Du kan se frem til
- Indblik i, hvordan strategiske mål kan omsættes til personaliserede kundeoplevelser gennem bl.a. kunderejsemapping.
- Inspiration til, hvordan prioriterede initiativer kan skabe værdi for både kunder og forretning.
- Perspektiver på branchens særlige udfordringer – datasiloer, compliance og organisering – set fra en banks egen virkelighed.
Målgruppe
Dette arrangement er for dig, der arbejder med digital forretningsudvikling, strategi, marketing, digitalisering, kunderejser, CRM/CDP eller marketing automation i den finansielle sektor.
Talere
Jesper Kæregaard, Martech chef, Arbejderners Landsbank
Jesper deler erfaringer med digital modenhed, marketing automation og rejsen mod mere datadrevet personalisering
Tinna Hougaard, Senior Martech & CRM Strategy Consultant, Knowit
Tinna hjælper virksomheder med at omsætte strategiske ambitioner til konkrete initiativer inden for Martech, personalisering og CRM. Hun arbejder ofte med mellemstore og større organisationer, hvor hun sikrer, at strategien bliver forankret i de rigtige use cases, processer og tekniske løsninger.
Praktisk
Vores Talk starter kl. 9.00, men du er velkommen til at tjekke ind allerede fra kl. 8.30, hvor vi byder på en kop kaffe og en croissant.